Velikonoční jarmark je za mnou a konečně se dostanu k přípravám na Velikonoce u nás doma.Začnu úklidem,koneckonců je Modré pondělí...
PAŠIJOVÝ TÝDEN - MODRÉ PONDĚLÍ, ZVYKY A TRADICE
Přišlo ke svému barevnému přívlastku pravděpodobně odvozením od cechovních zvyklostí „modrých“, tj. nepracovních pondělků. Tento den by se měl nést ve velké úctě. Měli bychom dbáti klidu a mlčenlivosti. Na modré pondělí ráno vzdáme úctu nebi a počasí a na stůl dáváme zelené osení jako poděkování přírodě a děkujeme za život.
V kostelech se vyvěšovalo modré, nebo fialové sukno. Tento zvyk pochází ze 12. století, kdy modrá vstoupila do křesťanské ikonografie jako barva Mariina pláště, jako barva smutku a pokory. Při mši svaté se čte v pondělí evangelium o ženě, jež pomazala vonnou mastí nohy Páně…
U dětí a studentů byl tento den obzvlášť oblíbený, začínaly jim totiž jarní prázdniny (vakace). Původ přívlastku „modré“ je ale možná nutno hledat někde jinde. Jedná se totiž o doslovný překlad německého „blauer Montag“, kde slova blau (=modrý), které též znamenalo víkendovou opilost. Podobné německé slovo "lau" zase znamená vlažný, nečinný, což charakterizovalo opilce při kocovině. Dříve šlo o běžnou věc, že modré pondělí si udělal každý, kdo v pondělí nepřišel do práce a většinou to byl opravdu následek nedělní opilosti.
Osení mi ještě nevzklíčilo,tak snad buou stačit zelené větvičky na stůl.Každopádně mě čekají okna ...
Diky za popis tradice velokonocnich svatku. Frohe Ostern 🐣
OdpovědětVymazat