Translate

pátek 22. července 2016

Čtvrtek 21.7.2016

Z webovek Litvínova:

Polštářky z Litvínova potěší nemocné děti

polstar
 
 
 
Maminka Iveta ze Znojma si prošla nelehkou cestu při čekání na dárce kostní dřeně pro nemocného syna Adámka. Nakonec bylo čekání korunováno úspěchem. Malý Adámek se stal pravidelným obyvatelem hemato-onkologického oddělení. Jeho všímavá maminka začala vyvíjet iniciativu nejen v oblasti dárcovství kostní dřeně, ale také pro zpestření pobytu dětí v lůžkové části kliniky dětské hematologie a onkologie (KDHO). Její snaha zaujala mimo jiné i litvínovský babinec, který si říká Patchwork klub Litvínov. Ženy daly hlavy dohromady a po poradě se statutární zástupkyní spolku Donor při KDHO PhDr. Marií Choniawkovou se pustily do šití veselých polštářků pro malé pacienty.  
Naše malé pacienty, kteří u nás tráví hodně času na příjmu k transplantaci kostní dřeně, určitě potěší originální a veselý polštářek. Musí však splňovat přísná kritéria. Obal i náplň, obojí nové, musí být pratelné na 60°C a vhodné pro sterilní úpravu, v případě, že budou předány na transplantační jednotku. Během roku provádíme cca 40 transplantací u dětí různého věku, od miminek až po osmnáctileté. Děti u nás tráví různě dlouhou dobu, někdy přesahuje řadu týdnů a měsíců. Děti ve sterilním režimu nemohou vycházet volně z pokoje a může s nimi pobývat jen jeden z členů rodiny. Pacient i rodič se těší na volnější nesterilní režim, ve kterém je mohou již navštěvovat jak rodinní příslušníci, tak známí.  Každá nová aktivita a pozornost je velmi potěší,“ říká Marie Choniawková.
Ve středu 13. června 27 pečlivě zabalených veselých polštářků litvínovských patchworkářek vezla do Prahy Dáša Wohanková. Tři polštářky hned předala osobně čekatelům na sterilní režim, a to Karolínce z Havlíčkova Brodu (viz foto), Tadeášovi z Děčína a mamince teprve ročního miminka.
„Klub patchworkářek našije ještě jednu várku polštářků. Případné zájemkyně se mohou přidat. Hotový výrobek mohou přinést od 19. do 25. září do Informačního centra Litvínov v zámku Valdštejnů. Polštářky budou 28. a 29. září, v rámci Svatomichaelské slavností, vystaveny v litvínovském zámku Valdštejnů, poté předány na transplantační jednotku  FN Motol, KDHO,“ říká k iniciativě litvínovského klubu Dáša Wohanková. Po Vánocích se patchworkářky pustí do šití pytlíků na kuličky a baťůžků na přezůvky, které pod záštitou Donoru budou využity při aktivitách pořádaných pro dětské pacienty, léčené pro závažné onemocnění.

Donor, z. s., je  spolek sdružující lékaře, sestry, rodiče léčených dětí a příznivců transplantační jednotky, které spojuje program podpory a psychosociální pomoci pacientům po transplantaci kmenových buněk, nebo závažných akutních i chronických onemocnění. Jejich cílem je vrátit co nejdříve pacienty a jejich rodiny do běžného života a pomocí integračních programů podpořit návrat k dobré fyzické i psychické kondici (více na www.donor.cz).

karolinkaonkopraha

 

Žádné komentáře:

Okomentovat